nlspoznan
Dołączył: 15 Kwi 2009
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów
|
Wysłany: Śro 0:03, 13 Maj 2009 Temat postu: NEW LONDON SINGERS - 23 maja i 24 maja 2009 w POZNANIU |
|
|
JEDYNE 2 KONCERTY W POLSCE
NEW LONDON SINGERS
23 i 24 maja 2009 w POZNANIU
Dyryguje: IVOR SETTERFIELD
SOBOTA 23 MAJA 2009
Godz 19.30 – kościół OO. Karmelitów Bosych, Wzgórze Św. Wojciecha
W programie m.in:
John Rutter – REQUIEM
John Rutter – Hymn to the Creator
Organy: Robert Hauptmann
Wiolonczela: Justyna Strzyżewska
Obój: Tomasz Gubański
_________________________________
NIEDZIELA 24 MAJA 2009
Godz 17.00 – Katedra Poznańska
W programie:
NAJPIĘKNIEJSZE UTWORY MUZYKI ANGIELSKIEJ a capella
Od XV do XX wieku
H. Purcell, J. Taverner, W. Byrd, O. Gibbons, ,C. Stanford, R. Pearsall, RV Williams, J. Rutter
WSTEP WOLNY NA OBA KONCERTY!
Niezapomniana uczta duchowa dla miłośników muzyki chóralnej. Najpiękniejsze utwory muzyki angielskiej a cappella rożnych epok w doskonałym wykonaniu choru wychowanego i podtrzymującego wiekowe tradycje chóralne Wielkiej Brytanii.
"Whether it's classical, sacred or folk English music, the English choirs do it like no one else"
NEW LONDON SINGERS jest jednym z najlepszych i najpopularniejszych chórow kameralnych w Londynie. Członkowie chóru to młodzi muzycy i śpiewacy, których w siedmiomilionowym Londynie połączyła wspólna pasja i cel, aby swojej publiczności zaoferować niezapomniane doświadczenia muzyczne najwyższej klasy. New London Singers regularnie koncertuje w kościele St. Martin-in-the-Fields na Trafalgar Square w Londynie, a każdego roku wiosna podróżuje z koncertami do rożnych miast Wielkiej Brytanii i Europy, w tym w 2007 roku do Edynburga, a w 2008 do Paryża. W tym roku w 35 osobowym składzie gościł będzie w Poznaniu, aby dostarczyć publiczności poznańskiej niezapomnianych wrażeń i przeżyć wykonując najpiękniejsze utwory muzyki angielskiej.
IVOR SETTERFIELD, dyrygent chóru oraz założyciel orkiestry New London Soloist jest jednym z najwybitniejszych młodych dyrygentów angielskich. W swoim dorobku koncertowym ma dyrygowanie wieloma światowej sławy orkiestrami i chórami, w tym Orkiestra Filharmonii Królewskiej, the City of London Sinfonia oraz the London Mozart Players, z którymi wykonywał dzieła instrumentalne i wokalno-instrumentalne. w najsłynniejszych salach koncertowych Wielkiej Brytanii, w tym w Royal Albert Hall w Londynie a także w wielu innych krajach Europy. Od 2006 Ivor regularnie współpracuje z telewizja angielska BBC. W 2008 roku wystapil w programie BBC2 "Maestro", a w kwietniu 2009 wraz z chorem New London Singers wystąpił w programie telewizji BBC1, "The One Show".
REQUIEM – JOHN RUTTER
Requiem John’a Rutter’a porusza serca i zmysły niepowtarzalna harmonia, która zostawia na sercach odcisk ogromnej miłości i miłosierdzia, do którego człowiek po śmierci zmierza. Przepięknie melodyjne Kyrie eleison rozpoczynające dzieło nie pozostawia wątpliwości, ze tak wyśpiewana prośba o miłosierdzie nie pozostanie niewysłuchana. Przeszywająca głębią pieśń Z głębokości wznoszę glos do Ciebie z towarzyszeniem solo na wiolonczele to wolanie zagubionego z ciemnościach tej ziemi człowieka potrzebującego pomocy i wybawienia, które przychodzą przez śmierć i Zmartwychwstanie. Niebiańskie tony Pie Jesu, przepełnione sa nieziemska miłościa i czułościa, których doświadcza człowiek, który prawdziwie zaufał. Radosnymi dźwiękami Sanctus kompozytor przenosi nas do swojej wizji wyśpiewujących chwale anielskich chorow. Następujące po radosnym Sanctus, skupione i poważne Agnus Dei przypomina głębia tonow o ciężarach ludzkich grzechów, o których odkupienie i wieczny odpoczynek człowiek nieustannie prosi …. a gdy prosi dana mu jest pełna nadziei obietnica: Ja jestem Zmartwychwstaniem i zyciem, kto we mnie wierzy choćby i umarł, żył będzie i nigdy nie umrze. Te słowa rozbrzmiewają blaskiem ciepłych tonow, które rozświetlają ciemna noc śmierci.
Wiara we wszechmocna opiekę Opatrzności płynie z każdego dźwięku pieśni psalmu Pan mym Pasterzem nie brak mi niczego, przepiękna harmonia i solo na obój tworzą niepowtarzalna atmosferę sielanki lak niebiańskich, pełnych słońca i radości, gdzie nie ma ani trosk ani bólu. Nie sposób, słuchając tej pieśni nie widzieć oczami wyobraźni kwitnącego kolorami, tonącego w słońcu pejzażu.
W finałowym Lux Aeterna, wołamy: Błogosławieni, którzy umierają w Panu, albowiem oni odpoczną po ciężkiej pracy, a światłość wiekuista będzie im świecić na wieki… Przy dźwiękach rozpościerających się niczym światło poranka, wracamy do przepięknie melodyjnego błagania – wieczny odpoczynek racz im dać Panie, racz im dać Panie, racz im dać Panie...
„Przepełniające nadzieja Requiem o miłosierdziu Bożym”
Christine Richie „CWR Classical review” 2008
“Muzyka tak barwna obrazami, że bez większego wysiłku wyobraźni słucha się jej jak spektaklu teatralno-filmowego. Niepowtarzalne przeżycie.”
Thomas Allen, London
Ostatnio zmieniony przez nlspoznan dnia Pią 15:33, 15 Maj 2009, w całości zmieniany 1 raz
|
|